Sprawdź w którym europejskim kraju jest obowiązek posiadania i stosowania łańcuchów śniegowych.

Marka pewag jest najbardziej znana właśnie z łańcuchów śniegowych do samochodów osobowych i SUV. Są one bardzo chętnie montowane przez miłośników białego szaleństwa. Łańcuchy śniegowe pewag to również modele przeznaczone do pojazdów dostawczych, ciężarowych, traktorów i wózków widłowych.

Regulacje prawne w Europie

Przed wyjazdem zimą w dłuższą trasę radzimy zapoznać się z lokalnymi przepisami dotyczącymi konieczności używania łańcuchów śniegowych. W przeciwnym razie możemy narazić się na wysokie kary finansowe – od 35 Euro do nawet 5000 Euro (artykuł z 25.10.2016 o karach grożących za brak łańcuchów śniegowych w Austrii). 

czerwony – obowiązek posiadania łańcuchów na wyposażeniu pojazdu

ciemnoniebieski – obowiązek używania łańcuchów, kiedy wymagają tego znaki drogowe i warunki pogodowe

szary – brak uregulowań prawnych

Samochody osobowe

Wszystkie samochody – w okresach wskazanych obok – muszą być wyposażone w opony zimowe zamontowane na wszystkich kołach pojazdu. Jeśli samochód ma zamontowane opony letnie, obowiązek założenia łańcuchów śniegowych powstaje nie w momencie wjechania pojazdem w strefę śniegu, lecz już w chwili wjechania na drogę, gdy jej nawierzchnia jest mokra, a zalegająca woda i błoto pośniegowe są konsekwencją padającego śniegu lub topniejącego śniegu lub lodu.

Pojazdy ciężarowe

Wszystkie pojazdy ciężarowe o ładowności powyżej 3.5 tony w okresie wskazanym poniżej muszą być wyposażone w łańcuchy śniegowe bez względu na aktualnie panujące warunki pogodowe.

Uwaga

Łańcuchy śniegowe użytkowane w Austrii muszą spełniać wymagania lokalnych norm: ÖNORM V 5117 lub ÖNORM V 5119. Prawo zabrania stosowania tzw. łańcuchów „tekstylnych”, łańcuchów śniegowych o tzw. śladzie „drabinkowym” oraz tzw. łańcuchów sekcyjnych (spełniających wymagania normy ÖNORM V 5121).

Znak drogowy „Nakaz jazdy w łańcuchach śniegowych” w Austrii nakazuje używania łańcuchów tylko i wyłącznie zgodnych z lokalnymi normami ÖNORM V 5117 lub ÖNORM V 5119.

ÖNORM V 5117 – norma szczegółowo precyzująca wymagania, jakie muszą spełniać łańcuchy śniegowe, aby mogły być użytkowane na kołach samochodu osobowego poruszającego się po drogach Austrii.

ÖNORM V 5119 – norma szczegółowo precyzująca wymagania, jakie muszą spełniać łańcuchy śniegowe, aby mogły być użytkowane na kołach pojazdu ciężarowego lub autokaru poruszającego się po drogach Austrii.

Samochody osobowe:

obowiązek jazdy w oponach zimowych

(warunki zimowe): 1.11.-15.04.

obowiązek posiadania łańcuchów na wyposażeniu

(warunki zimowe): 1.11.-15.04.

obowiązek używania łańcuchów na oponach letnich

(warunki zimowe): 1.11.-15.04. 

Autokary, busy:

obowiązek jazdy w oponach zimowych:

1.11.-15.04.

obowiązek posiadania łańcuchów na wyposażeniu:

1.11.-15.04. 

Pojazdy ciężarowe:

obowiązek jazdy w oponach zimowych:

1.11.-15.04.

obowiązek posiadania łańcuchów na wyposażeniu:

1.11.-15.04.