Jazda z boxem dachowym – zasady bezpiecznego transportu

Korzystając z boxa dachowego, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Stosowanie się do nich pozwoli na zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa. Reguły te dotyczą m.in. limitów obciążenia, prawidłowego użytkowania oraz warunków jazdy.

1. Bezpieczny załadunek – bagaże do boxa dachowego powinno wkładać się w bezpiecznym miejscu, czyli np. na podjeździe przed garażem.

2. Właściwe użytkowanie – korzystając z boxa dachowego, należy postępować zgodnie z instrukcją i pamiętać m.in. o sprawdzeniu przed jazdą, czy bagażnik został odpowiednio zamknięty.

3. Odpowiednia pozycja – najcięższe przedmioty, które mają być przewożone w boxie, powinny być umiejscowione w centralnej części bagażnika, dzięki czemu zachowany zostanie optymalny środek ciężkości.

4. Maksymalne obciążenie – producenci samochodów dokładnie określają maksymalne dopuszczalne obciążenie dachu konkretnego modelu pojazdu. W praktyce należy wziąć pod uwagę zarówno wagę bagażnika dachowego, jak i boxa oraz bagaży. Taka sama zasada dotyczy również poszczególnych elementów „systemu”.

5. Nowe warunki jazdy – zamontowanie boxa dachowego zmienia nieco warunki jazdy, na co wpływa kształt oraz ciężar bagażnika. Należy zatem mieć na uwadze także te czynniki. W prawie nie ma ograniczeń dotyczących maksymalnej prędkości, z jaką może poruszać się samochód z zamontowanym boxem, ale producenci zalecają, by prędkość jazdy nie przekraczała 130 km/h.

6. Czystość – warto pamiętać o konieczności czyszczenia poszczególnych elementów, w tym m.in. bagażnika dachowego, systemów zamykania oraz innych ważnych części.